Pu Erh ir īpaša tēja no Yunnan provinces Ķīnā, kura pēc tējas lapu apstrādes un žāvēšanas tiek noglabāta tumšā vietā uz vairākiem gadiem, lai attīstītu savu unikālo garšu un aromātu.

Pu Erh tējas izcelsme

Vēstures lappuses liecina, ka Pu Erh tējas pirmsākumi meklējami vairākus gadsimtus senā pagātnē Yunnan provincē Ķīnā, kur aug tējas koki ar lielām lapām. Kā zināms, tad izsenis Ķīna aktīvi tirgojusies ar tuvām un tālām zemēm, kurās pieprasīta bijusi arī tēja. Lai tēja tālajos pārbraucienos nesabojātos, tika attīstītas dažādas tējas apstrādes metodes un tējas sapresēšanas formas, kas atviegloja arī tējas transportēšanu. Tieši šo procesu laikā tika atklāts, ka ar gadiem tējas kvalitāte uzlabojas. Tējai tika piešķirts Pu Erh vārds, jo tā sauca pilsētu Yunnan provincē (Pu`Er), no kuras šī tēja sāka savu ceļu uz pārējo pasauli. Tikai Yunnan provincē novāktas un pēc īpašas metodes apstrādātas tējas lapas var tikt sauktas par Pu Erh tēju.

Pu Erh tējas radīšana

Atkarībā no tējas lapu apstrādes, iespējams iegūt 2 veida Pu Erh tējas - zaļo Pu Erh (Sheng) un melno Pu Erh (Shou). Lai gan zaļā Pu Erh tēja Ķīnā pazīstama ir jau vairākus gadsimtus, tomēr tikai 20. gs. beigas bija laiks, kad tika radīta melnā Pu Erh, kādu to pazīstam šodien. Abu tējas veidu radīšanas sākuma process ir vienāds, kas ietver sevī: Novākšanu - Vītināšanu - Karsēšanu - Rullēšanu - Žāvēšanu. Tālāk tējas lapas melnās Pu Erh jeb Shou radīšanai papildus tiek sakrautas kaudzēs, kur vairāku mēnešu garumā kontrolētā siltumā un mitrumā tām tiek ļauts viegli „sapūt”. Savukārt zaļās Pu Erh tējas jeb Sheng radīšanā šis solis („pūšana”) tiek izlaists. Gan zaļās, gan melnās Pu Erh tējas lapas pēc to žāvēšanas uz vairākiem gadiem tiek noglabātas tumšās vietās, rūpīgi sekojot līdzi apstākļiem nogatavināšanas laikā. Melnajai Pu Erh tējai ir raksturīga zemei līdzīgā garša, bet zaļajai Pu Erh tējai piemīt atsvaidzinošs aromāts un pēcgarša, kas var mainīties robežās no viegli rūgtenas līdz pat saldai.

Pu Erh tējas formas

Pu Erh tējai raksturīgi, ka tā var tikt sapresēta dažādās formās. Jāatzīmē, ka dažādas presētās tējas formas tiek izmantotas, galvenokārt, lai atvieglotu transportēšanu, un formu veids nekādi nav saistāms ar tējas kvalitāti. Biežāk sastopamās Pu Erh tējas formas: Ķieģeļa forma (Juan Cha), Kūkas forma (Beeng Cha), Zvana forma (Tuo Cha), Sēnes forma (Maw Gu Toaw), u.c.

Nepresētas Pu Erh tējas lapas ļauj vienkāršāk noteikt tējas kvalitāti, tomēr sapresētā veidā tējas lapas mazāk tiek pakļautas atmosfēras iedarbībai. Tēja parasti tiek presēta formās pa 357g un 500g, tomēr pēdējā laikā populāra ir kļuvusi Mini Tuo Cha, kas vidēji ir svarā 5-7 gramus. Šādi sapresēta Pu Erh ir ērta, lai pagatavotu tēju 1 personai vai arī paņemtu līdzi tēju, pagatavošanai vēlāk.

Ieguvumi no Pu Erh tējas lietošanas

Veselības stiprināšanai un uzlabošanai Ķīnā plaši tiek izmantoti dažādi augi un zālītes, un izņēmums nav arī Pu Erh tēja. Nereti Pu Erh tēja tiek izmantota arī tradicionālajā ķīniešu medicīnā, jo tā spēj samazināt holesterīna līmeni asinīs, samazināt svaru, asinsspiedienu un uzlabot gremošanu*. Pu Erh tēja dažkārt tiek dēvēta par „diētu tēju”, tomēr tā nav brīnumlīdzeklis, lai samazinātu svaru, bet var būt par veselīga dzīvesveida sastāvdaļu.

"Santini Coffee" plauktos ir pieejamas gan beramās Pu Erh tējas, gan presētās - Mini Tuo Cha (5 grami) un 7 gadus noturētā Pu Erh Beeng Cha (357 grami).

* Šai informācijai ir tikai informatīvs raksturs. Precīzu ietekmi uz veselību no Pu Erh tējas lietošanas var sniegt tikai sertificēts ārsts vai farmaceits.