Matcha tēja (ma – pulveris; cha – tēja) ir īpaši audzētas un atlasītas zaļās tējas lapas, kas saberztas līdz pulvera konsistencei. Šī tēja ir radusies Japānā gandrīz pirms 1000 gadiem, un tā ir vienīgā tēja, kas tiek izmantota tradicionālajās Japāņu tējas ceremonijās (Sadō). Tiek uzskatīts, ka 12.gs. beigās Zen mūks Eisai, kurš Japānu iepazīstināja ar Zen filozofiju, bija pirmā persona, kura samala zaļās tējas lapas līdz pulverim un no tām pagatavoja dzērienu. Tādā veidā Zen filozofija un Matcha tēja kļuva nesaraujami saistītas. Matcha tēja ir unikāla, jo mūsdienās no tās tiek pagatavota ne tikai tēja un citi dzērieni, bet tā tiek izmantota arī kā dabīga piedeva un krāsviela kā konditorijā, tā arī kulinārijā. Tā kā Matcha tējas pulverim nav izteikta garša un smarža, tas plaši tiek izmantots dažādu desertu, piemēram siera kūku, cepumu, biskvītu, krēmu, saldējumu, sviestu, u.c. ēdienu pagatavošanā.

Matcha tējas audzēšana

Matcha tējas audzēšana un radīšana ir ļoti sarežģīts un reizē smalks process. Tējas krūms (Camellia Sinensis) vairākus mēnešus pirms novākšanas tiek rūpīgi audzēts ēnā, lai palielinātu hlorofila līmeni tējas lapu sastāvā. Ik gadu maija sākumā, kad pirmā plaukuma tējas lapas ir vismaigākās un mīkstākās, tās tiek ievāktas un atlasītas tikai ar rokām. Vērtīgās un izteikti zaļās tējas lapas tiek rūpīgi pārbaudītas un nekavējoties viegli notvaicētas, lai apturētu jebkādu fermentu izdalīšanos, saglabātu sulīgi zaļo krāsu un svaigumu. Kad viss mitrums no tējas lapām ir iztvaicēts, tās tiek izžāvētas, iegūstot sausas tējas lapas, ko sauc par Tencha. Nobeigumā tradicionālajā akmens piestā Tencha tējas lapas tiek saberztas līdz gaisīgi smalka pulvera konsistencei, tādā veidā iegūstot Matcha tēju.

Japāņu tējas ceremonija un Matcha tējas pagatavošana

Tā ir vairāk nekā tikai tējas dzeršana – tas ir garīgs ceļojums, kas iemieso harmoniju, cieņu, tīrību un klusumu. Tējas ceremonija godina skaistumu, kas piemīt vienkāršām lietām un izceļ neparasto parastajā.

Pirms tējas ceremonijas viesi pulcējas uzgaidāmajā telpā (Machiai) līdz saimnieks ir gatavs viesus uzņemt. Ceremoniju telpā viesi tiek ieaicināti caur mazām durvīm, lai, ienākot telpā tie būtu spiesti pieliekties, tādā veidā izrādot cieņu saimniekam. Arī pats saimnieks katru viesi sagaida, viegli pret viņu paklanoties. Pirms tējas ceremonijas sanākušie viesi akmens traukā (Tsukubai) nomazgā rokas un seju, lai „attīrītos”. Tējas ceremonija sākas ar tējas piederumu un trauku – tējas bļodiņu, tējas lāpstiņu, tējas slotiņu – notīrīšanu ar lēnām, bet graciozām kustībām. Matcha tēja viesiem var tikt pagatavota divos veidos, kur atšķirība ir tikai tējas un ūdens daudzuma dozēšanā:

  1. Vieglā Matcha (Usucha) – tējas pagatavošanā tiek izmantotas 2 tējas lāpstiņas Matcha tējas pulvera, kas apliets ar 70 ml karsta ūdens (75-80 grādi pēc Celsija);
  2. Biezā Matcha (Koicha) – tiek izmantotas 4 tējas lāpstiņas Matcha tējas, kas aplietas ar 40 ml karsta ūdens (75-80 grādi pēc Celsija).

Pati tējas pagatavošana ir salīdzinoši vienkāršs process – ar bambusa slotiņu tēja tiek sakulta līdz parādās noturīgas putas (vieglā Matcha tēja Usucha) vai tēja kļuvusi vienmērīgi bieza (biezā Matcha tēja Koicha). Pēc Matcha tējas pagatavošanas, saimnieks vienam no viesiem pasniedz tējas bļodiņu, ko pirms tējas malkošanas viesis pagroza savās rokās un aplūko. Pēc Matcha tējas nobaudīšanas ar salveti tiek apslaucītas tējas trauka maliņas, un tējas bļodiņa tiek pasniegta nākamajam viesim, kurš šīs kustības atkārto. Tējas ceremonija notiek klusumā. Tā noslēdzas tad, kad visi viesi ir nobaudījuši tēju un saimnieks ir notīrījis visus tējas pagatavošanas piederumus un traukus. Atstājot telpu un atvadoties, katrs viesis vēlreiz paklanās pret saimnieku, tā izrādot cieņu, izsakot pateicību un noslēdzot tējas ceremoniju.

Matcha tējas pozitīvā ietekme uz cilvēka veselību

Tā kā Matcha zaļās tējas lapas tiek saberztas līdz pulvera konsistencei, tad tēja ir pati vērtīgākā un antioksidantiem un minerālvielām bagātākā zaļā tēja pasaulē. Tējā ir aptuveni 70 reižu vairāk antioksidantu nekā piemēram svaigi spiestā apelsīnu sulā. Matcha tējas pozitīvā ietekme uz veselību ir milzīga – tā pārsniedz jebkuru efektu, ko var sniegt kāda cita tēja vai dabīgais dzēriens pasaulē. Lēš, ka Matcha tēja ievērojami palielina enerģiju, pat vairāk kā uz 8 līdz 10 stundām. Regulāri to lietojot, tēja nomierina un samazina stresa līmeni cilvēka organismā, kā arī palielina vielmaiņas ātrumu par 35% - 40%, tāpēc arī tā ir iecienīta produktu sastāvdaļa diētās. Tēja ir spēcīgs pret-novecošanās līdzeklis augsti koncentrēto antioksidantu dēļ, tāpat tā arī samazina asinsspiedienu, holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī uzlabo imunitāti, jo tējas sastāvā ir augsts polifenola un katehīna līmenis. Matcha tējai piemīt spēcīga asiņu attīrīšanas/detoksikatora funkcija, jo tējas sastāvā ir salīdzinoši augsts hlorofila līmenis, u.c.

Šie fizioloģiskie Matcha tējas ieguvumi, kurus atklāja un novēroja senie Japānas gudrie, mūsdienās ir tikuši pierādīti ar modernās zinātnes palīdzību. Un vēl un vēl jauni revolucionāri pētījumi par zaļās Matcha tējas pozitīvo ietekmi uz veselību tiek arvien publicēti.

Būtiski atzīmēt, ka katram cilvēkam ietekme no Matcha tējas lietošanas izpaužas individuāli. Tas ir atkarīgs no tējas lietošanas regularitātes, pagatavotās tējas stipruma, ķermeņa uzbūves un citiem faktoriem.

Lietojiet Matcha tēju - rūpējoties par savu ķermeni un veselību, godinot skaistumu, kas piemīt vienkāršām lietām un izceļot neparasto parastajā!