Mate tēja ir smalki sagrieztas Dienvidamerikas lietus meža yerba mate koka (Ilex paraguariensis) lapas. „Yerba” (tulk. augs) un „mati” (tulk. auga krūze) laika gaitā ir pārveidojies par nosaukumu „yerba mate”, kas nozīmē – uzmundrinošs augu dzēriens. Tiek uzskatīts, ka Dienvidamerikas Guarani cilts bija pirmā, kas no yerba mate koka lapām pagatavoja dzērienu un atklāja to uzmundrinošo efektu un pozitīvo ietekmi uz veselību.

Mūsdienās mate tēja ir Argentīnas, Paragvajas un Urugvajas nacionālais dzēriens, bet tā ir iecienīta arī Bolīvijā, Peru, Dienvidbrazīlijā un tuvo austrumu valstīs.

Mate tējas audzēšana, novākšana, apstrāde

Visaugstākās kvalitātes yerba mate koku tēja tiek audzēta ēnainās vietās subtropiskajos lietus mežos. Pasargājot yerba mate koku no tiešiem saules stariem, tējas lapās saglabājas sulīgā un tumši zaļā krāsa, kā arī vitamīni un uzturvielas. Pēc yerba mate koku lapu novākšanas, tās ārējais apvalks uz īsu brīdi tiek uzkarsēts līdz temperatūrai, kas atbilst 400 grādiem pēc Celsija, tādā veidā ļaujot atbrīvoties lapas virskārtā esošajiem enzīmiem un uzsākot oksidēšanās procesu. Svarīgi, ka karsēšanas procesā netiek skarti lapas iekšējie slāņi, tādā veidā saglabājot to sastāvā esošās vērtīgas uzturvielas. Pēc karsēšanas mate tējas lapas tiek vienmērīgi atdzesētas, izžāvētas un sasmalcinātas, bet nobeigumā tās tiek noglabātas ciedru kamerās ne mazāk kā uz gadu, lai tējas garša būtu vēl piesātinātāka.

Mate tējas pagatavošanas trauki

Tradicionāli mate tēju pagatavo kalebassē, savukārt stiprais tējas dzēriens tiek baudīts caur bombillu. Kalebasse ir trauks mate tējas baudīšanai, kas izgatavots no izžāvēta un izdobta ķirbja. To izmēri un formas var atšķirties. Kalebasses var tikt skaisti izdekorētas un apstrādātas ar sudrabu vai atstātas to oriģinālajā izskatā. Savukārt bombilla ir metāla salmiņš mate tējas sūkšanai ar filtru vienā tās galā, kas aiztur smalko tējas lapu nonākšanu mutē. Svarīgi atcerēties, ka kalebassē NEKAD NEDRĪKST liet verdošu ūdeni (temperatūra 100 grādi pēc Celsija), jo tas var likt traukam saplaisāt, apdedzināt rokas un muti, kā arī sabojāt mate tējas garšu un aromātu. Ūdens temperatūrai ir jābūt aptuveni 70 grādi pēc Celsija. Savukārt tā kā kalebasses ir veidotas no dabīga ķirbja, tad atkarībā no mate tējas lietošanas regularitātes ir jārēķinās, ka kalebassi nepieciešams mainīt.

Mate tējas lietošana un tās pagatavošanas process

Senais mate tējas dzeršanas rituāls ir saglabājies līdz mūsdienām. Mate tējas baudītāji parasti sēž aplī, dzer matē tēju un nododas stundām ilgām sarunām. Persona, kura pagatavo mate tēju, parasti pirmā iemalko dzērienu un padod to tālāk nākošajai personai – vienmēr pulksteņa rādītāja virzienā. Tiek pieņemts, ka šāda prakse ikvienu aplī padara vienlīdzīgu. Tomēr mate tēja var tikt baudīta arī vienatnē, nesteidzīgi relaksējoties un nododoties pārdomām.

Dienvidamerikā mate tēja ir ikdienas dzēriens, un tas tiek bieži ņemts līdzi gan staigājot pa ielu, braucot ar auto vai dodoties ciemos. Tāpēc arī nav nekas neparasts, ka bieži tiek nēsāti līdzi mate tējas pagatavošanas trauki un aksesuāri - krūzīti vai kalebassi, bombillu un trauku ar karstu ūdeni.

Gatavojot mate tēju, trešdaļu, bet ne vairāk kā pusi kalebasses, pieber ar mate tēju. Kalebassi viegli sakrata, lai mate tējas lapas sabirtu kalebasses vienā pusē, bet otra puse paliktu brīva. Brīvajā vietā kalebassē ievieto bombillu ar filtru uz leju, un mate tējas lapas viegli aplej ar vēsu ūdeni līdz visas lapas ir piebriedušas un uzsūkušas ūdeni. Pēc uzbriešanas tiek pievienots karsts ūdens (aptuveni 70 grādi pēc Celsija), gandrīz līdz kalebasses malām, un tējai tiek ļauts ievilkties pāris minūtes. Tēja tiek sūkta caur bombillu, un karsto ūdeni pievieno vairākas reizes līdz dzēriens ir atdevis visu garšu.

Tā kā mate tēja sastāv no smalki sasmalcinātām yerba mate koka lapām, tad caur bombillu var iesūkt tikai nelielu daudzumu ļoti spēcīgā dzēriena. Mate tēja var tikt pasniegta auksta vai karsta, un tai var tikt pievienots piens, medus, piparmētras vai citroni dažādās kombinācijās.

Svarīgi atcerēties - pēc iespējas mazāk kustināt bombillu un lieki nekratīt mate tēju tās dzeršanas laikā. Kad mate tējas dzeršana ir pabeigta, tad vienmēr rūpīgi ar aukstu ūdeni kalebasse un bombilla ir jāizmazgā un jāatstāj sausā vietā kārtīgi izžūt.

Mate tējas ietekme uz veselību

Yerba mate koka lapas satur 24 dažādus vitamīnus un minerālvielas, 15 aminoskābes un ir bagātīgs antioksidantu avots. Papildus tam jau 1964. gadā Pastēra institūts Francijā secināja, ka ir gandrīz neiespējami atrast augu jebkur pasaulē līdzīgu yerba mate, kurš saturētu tik daudz uzturvērtību un praktiski visus dzīvībai nepieciešamos vitamīnus.

Yerba mate sastāvā ir kofeīns, teobramīns un teofilīns – dabīgie stimulanti, kuri ir atrodami arī tējā, kafijā un šokolādē. Pretēji tējai yerba mate koka lapās ir zems tanīna saturs, tādā veidā mate tēja spēj būt tikpat tonizējoša kā kafija, vienlaikus neesot ļoti rūgta. Savukārt atšķirībā no kafijas, mate tēja nav eļļaina un neveido skābu vidi vēderā.

Baudiet matē tēju kā jautrās draugu kompānijās, tā arī vienatnē!