Baudot vasaras saulīti un gaidot Līgo svētkus, der atcerēties, kad ir vislabākais laiks ārstniecības augu ievākšanai. Un tas ir brīdis, kad tie tikko sākuši ziedēt, jo tieši šajā periodā augos ir visvērtīgākās vielas. Apgūstot zināšanas par augu labvēlīgo ietekmi uz organismu ir iespējams uzlabot vai nostiprināt veselību. Parasti ārstniecības augu ziedēšanas laiks sakrīt ar vasaras saulgriežu laiku. Ticējumi, tradīcijas un taudasdziesmas no paaudzes paaudzē vēsta, ka visvērtīgākās zālītes ir tās kas ievāktas Līgo svētkos. Arī mitoloģijā uzsver, ka Līgo vakars ir īpaši auglīgs, labklājību vairojošs un ļoti maģisks laiks. Visa veida ārstniecības augu ievākšanas laiks ir dienas pirmajā pusē vai vakarā, jo šie ziedi paliks skaisti, bet pusdienlaikā ievāktie augi var nomelnēt. Novāktos augus nevajadzētu saspiest un saplacināt, lai tie nesāktu pūt un pelēt. Vislabāk novāktos augus izklāt uz papīra lapas labi vēdināmā telpā, lai augiem piekļūtu gaiss un tie izkalstu. Kad ievāktie augi ir izžuvuši ieteicams tos sabērt grozā, auduma maisiņā vai kārbā. Nekādā gadījumā nedrīkst likt plastmasas (neelpojošos) maisiņos.

Tāpat jāņuzāles tiek pītas vainagos, kā arī ar tām uz svētkiem tiek rotātas telpas. Ticējums vēsta, ka vainagi, jāņuzāles un pušķi, kas izmantoti telpas rotāšanai ir jāpatur telpā, arī visu Jāņu dienu, lai māju nepamestu labklājība. Ārstnieciskās jāņuzāles esot jāizkaltē un jāsaglabā, jo tām piemīt divtik lielas maģiskās īpašības. Jāņu vainagos skaisti izskatīsies jebkura jāņuzāle, bet no ārstnieciskiem augiem visizplatītākās un biežāk lasītās ir madaras, kumelītes, gundegas, asinszāles, piparmētras, baltās nātres, ceriņi, baltais un sarkanais āboliņš, deviņvīru spēks, baldariānis, kā arī ozola, bērza un pīlādžu lapas. Taču, ja zināsiet augu dziedinošās īpašības, tad Jāņu vainagu varēsiet pīt tikai no ārstniecības augiem un pēc tam izkaltēt vainagu un glabāt to virtuvē, kā atmiņu par svētkiem un nepieciešamības gadījumā izmantot vainagā iepītos augus, lai pagatavotu zāļu tēju.

Gatavojoties Līgo svētkiem ļoti noderīgi šķiet Zvārtes zāļu sievas padomi:

  • “Kad ej pļavā vai mežā, jūties kā ciemos un paņem no visa tikai tik, cik nepieciešams!
  • Zāles, ko plūc, rūpīgi sašķiro turpat uz vietas, nerauj ar saknēm, gariem kātiem vai liekām augu daļām, ko vēlāk nāktos aizmest! Esi taupīgs un saudzīgs, nenoplūc visu puduri – lai nobriest, nogatavojas sēklas un lai paliek arī nākamajam gadam.
  • Ārstniecības augu vākšana var būt ne tikai viena cilvēka darbs. Ja arī pārējiem ģimenes locekļiem garšo zāļu tējas, tad ekspedīcijas uz pļavu vai mežu var izveidoties par jauku tradīciju un iespēju pabūt kopā ar ģimeni, iepazīstot dabu, atpūšoties un kaut ko noderīgu iemācoties.
  • Svētki atnāk tikai tad, ja tiem gatavojas. Svētku sajūta rodas tikai tad, ja esat “tur, iekšā” – darbojoties, ieguldot laiku un izdomu. Nopiniet vainagu sev un vēl kādam! Izejiet pastaigā naktī un uzzināsiet, cik neparasti izskatās pazīstamās vietas! Sviniet un izbaudiet!” (Regīna Olševska, 22. jūnijs, 2012, "Jāņos plūktām zālēm piemīt īpašs spēks")

Tējas pret saaukstēšanos un drudzi: bērzu lapas, liepziedi, deviņvīru spēka ziedi, kumelīšu lapas, ceļmallapas

Tējas bronhīta un astmas ārstēšanai: Kumelīšu ziedi, gaiļbiksīšu ziedi un sakne, liepziedi, nātru lapas, baltās nātres, saulespķu ziedi, māllēpju lapas un ziedi, ceļmallapas, lauka vijolītes, strutenes, raudenes.

Tējas vielmaiņas uzlabošanai: pelašķi, cigoriņu sakne, lavandas ziedi, vērmeles, asinszāle, pieneņu saknes, piparmētru lapas, citronmētru lapas.

Tējas kuņģa čūlai: pelašķi, asinszāle, deviņvīru spēks, vērmele, liepziedi, cigoriņu sakne, dumbrāju zaķpēdiņa.

Tējas kuņģa zarnu trakta darbības uzlabošanai: kumelīšu ziedi, kliņģerīšu ziedi, citronmērtu lapas, pieneņu saknes, kaķpēdiņu ziedi.

Nomierinošās tējas: balderiāna sakne, gundegas, raudene, piparmētru lapas, citronmētras lapas, mēteres, ārstniecības amoliņš.

Tējas matu veselībai: kumelīšu ziedi, asinszāle, biškrēsliņu ziedi, nātru lapas, māllēpju lapas, bērzu lapas.

Arī SIA “PIE CĒZARA” pieejamas dažādas bioloģiskas tējas, kuras vari izmantot veselības uzlabošanai un stiprināšanai, vai kā garšīgu, ekoloģisku un veselīgu ikdienas dzērienu. Apskati tās tēju katalogā.